OTEL TERCİHLİ 5 YILDIZLI PROGRAMI

15 GÜN 14 GECE

 • Gidiş : 10.06.2024 İstanbul-Jeddah
 • Ara Geçiş : 21.06.2024 Mekke - Medine
 • Dönüş : 24.06.2024 Medine-İstanbul
2 kişilik 58500 SAR

15600 $

Mekke: ANJUM

Medine: AL RAWDA ROYAL İNN

Makkah Zamzam Pullman : Harem avlusuna yaklaşık 90 metre mesafede
Madinah Zamzam Pulaman: Harem avlusuna yaklaşık 40 metre mesafede. İki öğün açık büfe yemek hizmeti verilecektir. Toplam konaklama süresi 14 gün olacaktır.
 

1
İstanbul
2
Jeddah
3
Medine
4
İstanbul
  3 Taksit 6 Taksit 9 Taksit

SAR 21450 X 3

Toplam: SAR64350

SAR 11212,5 X 6

Toplam: SAR67275,0

 • Kişi başı genellikle 30 kg uçakta yük hakkımız olup, fazla kilolardan firmamız sorumlu değildir.
 • Gidiş ve dönüşlerde eşyaların kaybolması durumunda ve uçakların hava veya benzeri durumlarda yapmış oldukları rötarlardan havayolu sorumlu olup, şirketimiz gerekli ilgiyi gösterecektir.
 • Otellerde oda buzdolabından kullanılan içeceklerden, yemeklerde alınan ekstra içecekler ve odanızdan yapacağınız yurt dışı telefon görüşmelerinden bu ve benzeri yapılan ekstra masraflar ücretlere dahil değildir.
 • Uçuşlarımız tarifeli veya ekstra uçak seferleri ile yapılacaktır.
 • Sağlık Hizmetleri Umre mevsiminde Suudi Arabistan’daki Devlet Hastanelerinde Umrecilere ücretsiz olarak verilmektedir. Yalnız misafirlerimizin devamlı kullandıkları ilaçlar var ise yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Özel hastane ve poliklinik hizmetleri ücretlidir. Umrecilerimiz tarafından ödenecektir.
 • Otel konaklamalarda uçağımız gece dahi olsa otele giriş gündüz saat 15:00 olarak kabul edilir. Gece uçuş gerçekleştirilmiş olup gece veya sabah otele giriş yapılsa bile 1 önceki gece konaklamaya dahildir. Otellerden çıkışımız ise 12:00’dir.
 • Otel odaları genelde iki kişinin konaklaması için tasarlandığından, üçüncü kişi için eklenen yatak küçük ve daha az konforlu olacaktır.
 • Kalkıştan en az 4 saat önce havalimanında olmak gerekmektedir.
 • Otel mesafeleri Mekke’de Harem-i Şerife, Medine’de ise Mescid-i Nebevi’nin avluları baz alınarak yazılmıştır.
 • Bazı uçuşlarımız netleşmediğinden belirtilen günlerde eksilme veya artma olabilir. Bu eksilme veya artma en fazla 1-2 gün ileri veya geri oynar.
 • Gün artması durumunda firmamız her hangi bir ekstra ücret talep etmeyecek olup, eksilme durumunda ise program çerçevesinde az kalınan gecelemeler müşterilerimize ödenecektir.
İklim değişikveya sağlık karnesinde yazılı olmalı ve birlikte götürülmelidir. Yurtdışına çıkış tahdidi hususunda (vergi borcu, maliye vs.) gerekli kontroller önceden yaptırılmalıdır. Umre programınızın tümünde pasaportlarınız yetkililerde bulunacağından reliği olacağından, pamuklu ve mevsimlik kıyafetler alınmalı, yelek, ceket, hırka ve şal gibi giysiler bulundurulmalıdır. Kolay giyilen, rahat, ortopedik terlik veya ayakkabılar, mermerde kaymayacak, tabanı kalın, merserize çoraplar vb. tercih edilmelidir. Sürekli kullanılan ilaçlar reçete smi makamlarca tanınacağınız geçerli kimlik, havaalanında sizlere vereceğimiz kimlik kartınızdır. Türkiye’ye dönünceye kadar hiçbir zaman kimlik kartınızı üzerinizden çıkartmayınız. Uçağa verilecek valiz ve çantalara, verilen bagaj etiketleri ad-soyad yazılı olarak mutlaka takılmalıdır.
 
GENEL ZİYARETLER: Tüm ziyaretler ilk olarak grup halinde gerçekleşecektir. Sizlere bildirilen saatlere lütfen riayet ediniz. Çünkü mazeretsiz beklemeler yapılmamaktadır. Ziyaretlerden tam ve doğru istifade edebilmek için istirahat edilmiş ve uyku alınmış bir şekilde ziyaretlere katılınmalıdır. Ziyaret yerlerinde ibadete öncelik vermeli, toplu seyahat kültürünün ve kul hakkı şuurunun gereği olarak alışveriş ile vakit kaybedilmemeli ve araçtaki diğer misafirler bekletilmemelidir. (Ziyaret yerlerindeki tüm hediyelikleri otellerinizin yakınında bulabilirsiniz).
 
ÖZEL ZİYARETLER: Grup halinde toplu yapılan programlar haricindeki serbest zaman dilimlerinde Medine’de Mescidi Nebi, Mekke’de Mescidi Haram haricinde bir yere gidilecekse mutlaka grup sorumlusuna bilgi vermeli, otelden ayrıldığınızda mutlaka cep telefonunuzu yanınızda bulundurmalısınız.
 
BAGAJ: Türk Havayolları’nda, her yolcunun gidişte ve dönüşte en fazla iki parçayı geçmeyecek şekilde toplam 30 kg. bagaja verme 8 kg uçağa yanına alma hakkı vardır. Şirketimiz tarafından verilecek 5 lt’lik zemzem bu kiloya dahil değildir. Fazla kilolar için kg. başına 50 Suudi Arabistan Riyali talep edilmektedir.
 
İBADET: Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Haram’da (Kabe) farz namazlardan sonra ülkemizdeki gibi müezzinler eşliğinde toplu tesbihat ve dua yapılmamaktadır.
 
Ezanların peşinden (akşam namazı hariç) yaklaşık 10-15 dakika kadar farz namaza durmak için cemaati katılımı beklenir.
 
Namazlardan sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere hemen kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha uygun olur. (Cenaze namazını bilmeyenlerin öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Sabaha yakın iki ezan okunmaktadır. Birincisi, sabah imsaktan önce teheccüd/sahur ezanı; ikincisi, imsak vaktinde sabah ezanı.
 
Kâbe’de genellikle cuma günleri sabah namazlarında secde ayeti okunarak namaz içinde tilavet secdesi yapılır. Tekrardan namazda kalınan yerden devam edilir.
 
Perşembe günleri öğleden sonra cuma günü akşamına kadar Suudi Arabistan’ın resmi tatil günü olduğu ve halkın yoğun iştiraki gerçekleştiğinden harem (Kâbe ya da Mescid-i Nebevî) kalabalık olmaktadır.
 
Özellikle cuma günleri cuma namazı için Harem’de uygun bir yer bulabilmek için erken saatlerden itibaren Kâbe’ye intikal edilmedilir. (Bayanlar genelde ülkemizde cuma namazı kılmadıkları için yolculuk öncesinde cuma namazının kılınışını öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Mescid-i Nebi ve Mescid-i Haram 24 saat açıktır. Hanımların Peygamber Efendimizi (sav) ziyaret saatleri şunlardır: 25-29 Numaralı Mescid-i Nebi kapılarından Sabah: 07:30-11:00, Öğle: 13:30-15:00, Akşam: 21:00-24:00
 
Mescid içindeki Suudi bayan görevliler, ziyaretçileri sırayla ziyarete almaktadır. İzdihamı önlemek için uzun beklemeler olabilmektedir. Görevlilerin yönlendirmelerine dikkat edilmelidir. Tekerlekli sandalye 25 nolu kapıdan yaka kimlik kartıyla ücretsiz alınabilmektedir.

İLETİŞİM: Telefon ve internet bağlantınız için kendi operatörünüzün yurtdışında sağladığı imkânları ve Suudi Arabistan’dan temin edilecek hatları karşılaştırarak hangi ülkenin hattını kullanmanızın daha cazip olacağını kontrol edebilirsiniz.
 
İHRAM: Önce Medine’ye gidildiğinde ihram giyilmeyecek, umre yapılmayacaktır. İhramınızı bavulunuzda bulundurabilirsiniz ve tavsiye edilen ferah kıyafetler giyebilirsiniz. Önce Mekke’ye gidildiğinde havalimanında görevli hoca efendiler ve şirket görevlileri nezaretinde ihramlar giyilecektir.
 
KAMERA: Büyük boyutlu, profesyonel kameralar havalimanında ve Harem bölgelerinde sorun çıkarabilir. Cep telefonunuzun kamerasını Efendimizi ziyaret hariç kullanabilirsiniz.
 
DÖVİZ: Yanınızda TL yerinde 2-3 gün idare edecek miktarda Suudi Arabistan riyali almanız, geri kalan harcamalarınız için de yanınızda dolar götürüp otelinizin yakınlarında bulunan resmi dövizcilerden (sarraf) Dolar’ı ($) Riyal’e (SAR) çevirmeniz tavsiye edilir. Birçok resmi noktada dövizci bulunmaktadır.
 
REHBERLERİMİZ: Gerek Medine’de ve gerekse Mekke’de size eşlik edecek dini rehberiniz ve teknik görevliniz bulunmaktadır. Kendilerinin telefon bilgileri sizlere verilecek olan kimlik kartlarının arkasında bulunmaktadır. Lütfen telefonunuza kaydediniz. Özel durumlarınızda ve ihtiyaçlarınızda 7/24 bu telefonlar ile görevlilerimize ulaşabilirsiniz.
 
YEMEK SAATLERİ: Otellerde yemek saatleri ve içeriği değişmekle birlikte sabah kahvaltı saat: 06.00-09.30 arası, akşam yemeği saat: 19.00-22.00 arasıdır. Oteliniz tarafından yapılabilecek olası saat değişiklikleri bilahare bildirilecektir.
 
KONAKLAMA: Odalardaki konaklama şekli siz veya sizin vekaletinizle şirketimizle görüşme yapan kişiler tarafından planlanmıştır. Oda içi buzdolabındakiler ekstra olup fiyatlara dahil değildir. Oda içi arama: Arkadaşınızın oda numarasını otel görevlimizden öğreneceğiniz ön kot numarası ile arayabilmektesiniz.
 
KARGO: Resmi olarak yalnızca Diyanet-PTT Kargo hizmeti bulunmakta olup, mağduriyet yaşamamak için bunlar haricinde kargo hizmeti verdiğini iddia eden yerlerden uzak durulmalıdır. Kişi başı size takdim edeceğimiz zemzem bidonu haricinde zemzem götürme hakkınız bulunmamaktadır. Kilo aşımına riayet edeceğinizi umuyoruz.
 
PROGRAM VE TRANSFER İÇERİKLERİ: Suud’lu makamlarca bazı transfer, intikal ve prosedür işlemleri hassasiyet göstermektedir. Bu sebeple görevlilerimizin tavsiye ve direktiflerince hareket etmeniz ve belirtilen buluşma zamanlarına uymanız programınızın sıhhati açısından önemlidir. Son olarak, özel durumlarda görevlilerin belirlemeleri esas alınacaktır. Dünyanın en kutsal iklimine ve en seçkin yerine gerçekleştireceğiniz mübarek yolculuk umre sizi bekliyor. Allah ibadetlerinizi kabul, umrenizi mebrur etsin.
 
EFENDİMİZ (S.A.V)`IN ZİYARET VE MESCİD ADABI
Mescid-i Nebevi`ye ilk giden kimse evvela gusül abdesli almalıdır. Temiz elbiseler giyerek güzel kokular sürünmelidir. Sükunet ve vakalarla Mescid`e sağ ayağı ile dua ve salavatlarla girmelidir.
 
Mescid`e girdikten sonra mümkünse ve kerahat vakti değilse iki rekât "Tahiyyat-ül Mescid namazı kılar. Aslında bu namazın her mescide girildiğinde kılınması müstehaptır. Sonra Peygamber (s.a.v)`ın Kabr-i Şerîfinin karşısına gider. Kabirlerin bulunduğu istikamete yüzünü çevirir ve “es-Selâmü aleyke yâ seyyidî yâ Resûlellah, es-selâmü aleyke yâ nebiyyallah…” diye selam verir. Sâlık verilen selamları arz eder. Sonra selamı Hz.Ebubekir (r.a)`e sonra da Hz.Ömer (r.a)`e selâm verir ardından kemâl-i edeple huzurdan ayrılır.